wtorek, 2 sierpnia 2011

Jaki aparat fotograficzny do fotografii stockowej?

Aby fotografować dla agencji typu microstock należy posiadać odpowiedni sprzęt fotograficzny, który zapewni nam wysoką jakość wykonywanych zdjęć. Stocki mają swoje wymagania, jeśli chodzi o rozdzielczość zdjęcia. Minimalna akceptowalna rozdzielczość to przykładowo 4MP (MegaPixele) na Shutterstocku, a na stocku 123RF jest to już 6MP. Jak widać, nie ma reguły. Po prostu trzeba się zapoznać najpierw z regułami przyjmowania (które są często podane w formie samouczka).
Czy w takim razie aby robić zdjęcia do sprzedaży na microstockach należy posiadać lustrzankę?

Niekoniecznie. Jeśli potrafimy zrobić dobre fotografie za pomocą aparatu kompaktowego, a rozdzielczość matrycy przekracza 6 milionów pikseli, możemy spróbować swoich sił na stockach. Należy jednak pamiętać o technicznych parametrach zdjęć. Zdjęcia, które nie są ostre w maksymalnym powiększeniu, mają zły balans bieli (WB - White Balance), posiadają szumy (noise), artefakty czy też złą kompozycję są odrzucane.

Oprócz odpowiedniego aparatu fotograficznego trzeba się zaopatrzyć w program graficzny do obróbki zdjęć. Zawsze możemy poprawić nasze fotografie w programie - zmienić kompozycję, usunąć szum czy skorygować balans bieli.

Wracając jednak do sprzętu fotograficznego. Ja zaczynałam swoją "karierę" microstockową z lustrzanką: Canonem EOS 400D, a obecnie używam Canona EOS 450D (czasem 500D). Na początku używałam obiektywu 100mm. Docelowo ten obiektyw jest przeznaczony do makrofotografii, ja go używałam głównie do fotografii studyjnej (też często makro). Niedawno zaopatrzyłam się w najtańszy obiektyw 18-55mm, który z reguły jest dołączany do zestawu z aparatem (Canony), tak zwany obiektyw kit (kitowy - nie znaczy, że do kitu, znaczy, że z zestawu:D). Chciałam mieć bardziej uniwersalny obiektyw w niewysokiej cenie. Mogę zapewnić, że nawet najtańszy obiektyw Canona 18-55mm nadaje się do zarobkowania na microstockach. Oczywiście im lepszy sprzęt tym lepsze możliwości i szanse na sprzedaż zdjęć.

Podsumowując

Aby zarabiać na stockach:


- nie musisz posiadać lustrzanki, może być dobry aparat kompaktowy o rozdzielczości >6MP

- jednak dobrze jest mieć lustrzankę ;) (jednak wyższa rozdzielczość matrycy to możliwość zmniejszenia zdjęcia i poprawienia jakości)

- powinno się opanować program do obróbki zdjęć (Photoshop, Paint Shop Pro)

- nie trzeba mieć najdroższego obiektywu do lustrzanki

- należy robić ostre zdjęcia (statyw często niezbędny, oświetlenie też), pozbawione szumów (ISO jak najniższe, światło!) i opanować sztukę właściwej kompozycji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz